Štefánik, neuveriteľný osud (Dokumentárny film, 2009)

Dokumentárny film o M. R. Štefánikovi  režírovala  pani Marcela  Feraru z Ústavu pre komunikáciu a audiovizuálnu produkciu ministerstva obrany (ECPAD, Francúzsko). Francúzski historici využili rozsiahle archívne obrazové záznamy z čias 1. svetovej vojny, aby stvárnili krátky, ale bohatý životný príbeh M. R. Štefánika, dušou Slováka, občianstvom Francúza a víziami Európana.

„4. mája 1919, vojaci strážiaci územie okolo Bratislavy spozorujú lietadlo s farbami maďarskej červenej armády a spustia streľbu. Vták z dreva a kovu sa zrúti a nenechá žiadneho zo svojich pasažierov nažive. akto sa zrodila legenda o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, francúzskom generálovi s výnimočným osudom Štefánik, ktorý pochádza z malej dedinky severne od hlavného mesta, sa pomerne skoro pustil do vedeckých štúdií, ktoré ho zaviedli do Paríža, kde pôsobil ako asistent profesora J. Janssena na observatóriu v Meudone. Pod jeho vplyvom zasvätil desať rokov svojho života astronómii. Za jeho zásluhy mu bol v roku 1913 udelený rád Čestnej légie. V čase vypuknutia  vojny sa angažoval  v letectve a založil vojenské meteorologické oddelenie. Zároveň po boku Louisy Weiss obhajoval slobodu v politickom dianí. Takto sa tento brilantný diplomat až do konca svojho života nepretržite snažil o vytvorenie československého štátu a o Európu národov“ -    uvádzajú Štefánika na začiatku svojho filmu  francúzski historici

Francúzski autori dokončili film k 90. výročiu tragickej smrti M. R. Štefánika a priniesli ho do Bratislava pri príležitosti odhalenia pamätníka M. R. Štefánika  4. mája 2009. Film vo francúzskom jazyku bol pôvodne opatrený francúzskymi titulkami. Nadácia M. R. Štefánika získala súhlas   riaditeľky ECPAD p. Isabelle Gougenheim, aby film bol dabovaný do slovenčiny v spolupráci s Historickým ústavom Ministerstva obrany. Dabing filmu bol vytvorený  v Bratislave a Prahe spoločnosťou HIL Global pod vedením p.  Igora Hrona a svoje hlasy prepožičali vynikajúci slovenskí herci na čele s p. Františkom Kovárom, Ladislavom Chudíkom, Lenkou Košickou a ďalšími. Nadácia získala v roku 2010 štyri tisíc kaziet, z toho Ministerstvo školstva SR zakúpilo 3.600 kaziet a zdarma rozoslalo na všetky základné a stredné školy na Slovensku. Zvyšok rozpredala Nadácia. Na realizáciu diela finančne prispeli  Doprastav a.s., Bratislava, Ministerstvo obrany SR a Slovenský inštitút v Paríži.

 


Joomla developer