M. R. ŠTEFÁNIK V MYŠLIENKACH A OBRAZOCH, Ján Fuska a kolektív

Vydavateľstvo Elán, Bratislava 1999, ISBN 80-85331-106-0

Monografia v úvode poskytuje krátky životopis M. R. Štefánika. Druhú časť knihy tvoria myšlienky ktoré vyslovil Štefánik počas svojho života. V tretej časti knihy sú uvedené výroky, ktoré odzneli z úst Štefánikových súčasníkov, prezidentov, diplomatov, generálov, žurnalistov i umelcov. Kniha je doplnená viac ako tristo archívnymi i súčasnými fotografiami. Text knihy je paralelne v  slovenčine, francúzštine a angličtine. Kniha vyšla  v náklade 6.500 výtlačkov.

„Dielo vyšlo s podporou Fondu Jozefa Felixa, cenou, ktorú udeľuje  Ministerstvo zahraničných vecí Francúzskej republiky, Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a veľvyslanec Albert Turot, ako aj Francúzsky inštitút v Bratislave“. Pri príležitosti Štefánikovho roka (1999) knihu verejnosti predstavil minister kultúry SR Milan Kňažko slovami: „ Verím, že pozitívne ohlasy, ktoré zaznievajú v súvislosti s uvedením knihy, Milan Rastislav Štefánik v myšlienkach a obrazoch, prispejú k úspešnej prezentácii osobnosti M. R. Štefánika a jeho myšlienkové bohatstvo a poslanie sa stane odkazom pre všetky kultúrne národy nielen Európy ale aj sveta. Vysoko hodnotím predkladanú publikáciu a oceňujem tento počin autora knihy. Ďakujem  i Nadácii M. R. Štefánika za jej vynikajúcu činnosť“. O knihu prejavilo  veľký záujem najmä Ministerstvo zahraničných vecí SR a Ministerstvo obrany SR. Kniha vyšla vo Vydavateľstve Elán v Bratislave s podporou viacerých organizácií i jednotlivcov.

Veľvyslanec SR vo Francúzsku pán V. Valach napísal: „… musím oceniť mimoriadne kvalitnú publikáciu o Štefánikovi v slovenčine a vo francúzštine, ktorú spracoval profesor Ján Fuska, prezident Nadácie M. R. Štefánika, ktorá mala vo Francúzsku mimoriadny úspech“.

Generál  M. F. Kašpar, predseda Čs. obce legionárskej v Londýne hodnotil knihu nasledovne: „Úprava, hodnota tisku a ilustrací dělá velkou reklamu slovenské grafice. Pokud jde o hodnotu informací poskytuje velkou řadu nových věcí, kteřé i osobám, kteří Štefánika poznali za různych předválečných a válečných poměrů, otevřeli oči a hlavně srdce, jakkoliv kladný byl dosud jejich postoj k této jedinečné postavě našich novodobých dějín, zvláště tohoto století. Trojjazyčný text umožní rozšíření znalostí o Štefánikově živote a jeho vysoce úspěšné práci, jak na poli  vědecké, tak i politické a aktívne vojenské i mezi kruhy, kteří o nem vědeli dosud jen z populárnyxh článků a příležitostných projevů“.

Václav Holub, člen Rady svobodného Československa žijúci v Londýne: „Vytvořil jste nezapomenutelné dílo. Představil jste Štefánika jako nikdo jiný před tím.  Velikému muži, slovenskému vlastenci, bojovníku a politickému  vůdci jste postavil nový, velkolepý, literární pomník. Podařilo se Vám  jedinečnou formou a přímo plasticky přiblížit Štefánika v jeho skutečné velikosti vědce, věhlasného astronóma, politika a, především Bohem nadaného a ušlechtilého člověka“.

Objednávky: Nadácia Milana Rastislava Štefánika, Albrechtova 11, 821 03 Bratislava

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Cena knihy: 10 Eur (+poštovné a balné)


Joomla developer