V Starej Ľubovni odhalili 30. septembra 2022 za účasti ministra obrany Slovenskej republiky Jaroslava Naďa sochu generála Milana Rastislava Štefánika. Jej súčasťou je aj lodný kufor, fotoaparát a kompas. Slávnostného aktu sa zúčastnili tiež zástupcovia Nadácie Milana Rastislava Štefánika, ktorí k novej soche položili veniec.

  Socha je vyrobená je z patinovaného bronzu, podobne ako aj jej súčasti. "Toto nápadité dielo je pripomienkou života a činov velikána svojej doby a našich dejín. Zároveň veľmi prívetivou formou približuje generála Štefánika mladým ľuďom a deťom, ktorí sa môžu pozrieť cez objektív dobového fotoaparátu, prípadne si sadnúť na lodný cestovateľský kufor s vojenskou uniformou a odfotiť sa so sochou generála," uviedol, okrem iného, vo svojom príhovore minister Naď.

 K desiatkam sôch a  búst M. R.. Štefánika v generálskej uniforme alebo brigadírke a k niekoľkým sochám v leteckej kombinéze tak pribudlo dielo, ktoré zobrazuje Štefánika v občianskom odeve a pripomína jeho kariéru vedca, cestovateľa a diplomata v službách vedy a Francúzskej republiky.

  Dielo na žulovom podstavci, ktoré meria 180 centimetrov, bolo realizované realistickou, jemnou špachtľovou modeláciou. Na jeho zhotovenie poskytlo ministerstvo Starej Ľubovni celkovo 25.000 eur. Autorom diela je sochár Mgr. art. Peter Mészáros, ktorý už realizoval viacero významných diel vo verejnom priestore, napríklad Bránu slobody v Devíne, bustu Antona Srholca tamtiež alebo sochu československého vojaka na pomníku na Dukle.

Photo0477

Photo0478

 Foto: autor

 Ferdinand Vrábel


Joomla developer